1

Téma: kódování textových souborů se zákony na portálu veřejné správy

mám v plánu napsat na portál veřejné správy, proč ukládají zákony v kódování windows-1250 a ne ve standardu utf-8 smile

zkuste si stáhnout nějaký zákon z této adresy: http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/ … /699/place (třeba občasnký zákoník 40/1964 sb.)

asi znám prapůvod "problému" - textové soubory se zákony dodává portálu (určitě ne za malé peníze) společnost ASPI (dnes Wolters Kluwer ČR, a. s.), jejíž program ASPI je těžce závislý na platformě windows (http://www.systemaspi.cz/Technicka_specifikace.html).

jde hlavně o to, abychom přiměli (konečně) veřejnou správu komunikovat prostředky, které jsou standardizované a dostupné na všech platformách. kódování je samozřejmě snad tou nejmenší slabinou, ale je to dobrý začátek smile

(UTF-8 je zkratka pro UCS Transformation Format. UTF-8 je definováno v ISO 10646-1:2000 Annex D, v RFC 3629 a v Unicode 4.1.)

Thumbs up Thumbs down

2

Re: kódování textových souborů se zákony na portálu veřejné správy

te trosku zklamu ale on ten cp1250 neboli windows-1250 je standart nebot windows je a jeste nejakou dobu bude dominantni operacni system a jelikoz windows nejsou utf8 frindly tak bohuzel se ti na to asi jen tak nekdo vykasle... Kor na verejne sprave. Tam ti reknou ze vetsina ma widnows a kvuli linuxu se nebudou nejak namahat. to vis ja v tom pracuji a vim moc dobre jak to funguje ve statni sprave co se IT tyce :-)

Thumbs up Thumbs down

3

Re: kódování textových souborů se zákony na portálu veřejné správy

Zkusil jsem to nemám s kódováním češtiny problém (Lubuntu 11.10)

Thumbs up Thumbs down