Byla provedena aktualizace kvůli podpoře php 5.5 (resp nepodpoře starou verzí). Omlouvám se za výpadky.

Fórum nyní běží v testovacím provozu na vlastním (Sabayon) serveru a je vynucena šifrovaná komunikace. CA je důvěryhodná ve většině prohlížečů a zařízení.

Když jsem dnes opravil chybu sítě po upgradu balíčků, a následně když už jsem se připojil, jsem hledal nějaké info o ní, narazil jsem na tuto stránku:
https://wiki.sabayon.org/index.php?title=Known_Issues
Ne že by to byl kdovíjaký objev, dá se na ní dostat rovnou z hlavní stránky wiki, ale nenapadlo by mě, že obsahuje i aktuální chyby po aktualizacích.

Principy fungování zavaděče

Dá se říci, že GRUB 2 má tři hlavní části:
/etc/default/grub - soubor který obsahuje nastavení, edituje se ručně
/etc/grub.d/ - adresář se skripty generující menu, některé se mohou editovat a nebo přidávat zcela nové
/boot/grub/grub.cfg - generovaný konfigurační soubor, needituje se ručně
Tyto části postupně dále popíši.

/boot/grub/grub.cfg aneb jak pracuje GRUB 2
Vezmu to odzadu a začnu třetím bodem. Nejdříve ale jak vlastně zavaděč pracuje. Princip fungování zavaděče by se dal zjednodušeně shrnout do jedné věty. GRUB 2 obsahuje hlavní skript grub2-mkconfig, který generuje menu do souboru /boot/grub/grub.cfg pomocí parametrů z konfiguračního souboru /etc/default/grub a sady skriptů umístěných v /etc/grub.d/.

Chceme-li vygenerovat menu z připravených souborů, spustíme jako root příkaz ...

# grub2-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

... zpracují se všechny vstupy do jediného výstupního souboru. Že to má být do souboru, mu říkáme parametrem "-o" s cestou k výstupnímu souboru. Pokud se spustí pouze příkaz samotný bez parametrů ...

Zbytek na webu wink

Zkoušel jsem dnes instalovat Steam a stále se nedařilo, resp. instalace OK, ale po spuštění se steam nespustil. Když jsem  nenašel žádné řešení na netu, započal jsem pátrací činnost (naštěstí jsou spouštěcí skripty běžné bash) a přišel jsem na to, že program se nespustí kvůli neexistenci souhlasu s licencí v jedné proměnné, přičemž ale okno s licencí se ani nezobrazí. Takže to pro spouštěcí program vypadá jako nesouhlas s licencí a samozřejmě to negeneruje žádnou chybu. Důvodem je chybějící závislost steamu-meta na balíčku zenity.
Chybu zadám jako bug na sabayon.org a postup instalace je tedy taktový:

equo i -a games-util/steam-meta gnome-extra/zenity

Pak už se po aktualizaci a přihlášení zobrazí steam

https://forum.sabayon.cz/img/m/35/t/p187bf5d9s1mb2143mn9fbhu16vh3.jpg

Toto téma a vlastní potřeba mě inspirovala k sepsání článku:

Tiskárny Canon LBP pod Systemd

Začal bych slovy, že podpora Linuxu od výrobců některého hw je stále na mizerné úrovni, ale to všichni a víme, i čím to je víme, tak není moc co řešit. Tiskárny Canon nějakou podporu Linuxu mají, sice nevalné kvality, ale lepší něco než nic a tak se vrhneme rovnou do práce. V dnešním článku nainstaluji tiskárnu Canon LPB6300dn do Sabayonu upravenou jako nativní službu pod Systemd. Asi většina z nás ví, že Systemd alternativní init systém, pod kterým nám už dvě vydání startuje Sabayon. Proč jsem nevyužil startovacího skriptu z balíku, se dozvíte dále. Na instalaci byl použit 64-bitový Sabayon 13.08 a cílem mělo být možnost tisknout po nastartování systému, tak aby byla kromě CUPS i automaticky startovaná služba ccpd pro tisk.

Instalace ovladačů

Stáhněte CAPT ovladače z webu výrobce, momentálně ve verzi 2.60. http://support-au.canon.com.au/contents … 9602.html. Ovladače podporují v současné verzi tyto typy tiskáren:

 LBP9100Cdn
 LBP7210Cdn
 LBP7200C series
 LBP7018C/LBP7010C
 LBP6310dn
 LBP6300dn
 LBP6300n
 LBP6200
 LBP6020
 LBP6018/LBP6000
 LBP5300
 LBP5100
 LBP5050 series
 LBP5000
 LBP3500
 LBP3310
 LBP3300
 LBP3250
 LBP3210
 LBP3200
 LBP3150/LBP3108/LBP3100
 LBP3050/LBP3018/LBP3010
 LBP3000
 LBP2900
 LBP-1210
 LBP-1120

Stažený balík obsahuje všechny potřebné ovladače, a to jak v binární podobě (deb, rpm), tak i ve zdrojové. Rozbalte rpm větev z požadované architektury na nějaké dočasné místo na disku...........

Zbytek článku je možné přečíst na webu.

Dnes jsem aktualizoval fórum a pluginy na poslední verzi. Co nefungovalo bylo opraveno, a co fungovalo zdá se také funguje jako předtím, takže pokud máte po dnešku nějaký problém, dejte to prosím sem.