1

Téma: Průvodce začátečníka

Docela rád bych dal do kupy návody pro začátečníky o instalaci Sabayonu, o tom, jak Sabayon vyzkoušet ve Windows pomocí Virtual Boxu ... první kroky v systému atd. Mou představou je obrázkový návod step by step a to tak, aby to podle něj zvládl i Franta z Horních Dolních Kotěhůlek, který normálně nezvládne nainstalovat Winamp do Win a nebo šestiletý školáček.

Takové návody jsou ale docela náročné na úložný prostor, je ho na webu sabayon.cz dost? Kolik MB můžou obrázky maximálně zabírat?

A vůbec, myslíte si, že distribuce Sabayon je vhodná pro naprosté začátečníky (nemyslím tím pouze začátečníky v linuxu, ale i uživatele, který začíná používat počítač)? A co všechno by mělo být v článku První kroky v systému?

Zajímal by mně Váš názor na danou věc, uvítám všechny inspirativní komentáře.

Thumbs up Thumbs down

2

Re: Průvodce začátečníka

toto je perfektní nápad.

na (hlavním) webu sabayonu je místa poměrně dost a v případě potřeby ho mohu navýšit. kolik tak tipuješ, že by mohly návody zabrat? dle mého by ve většině případů měl postačovat obrázek JPeG do velikosti 1024x768 pixelů, který zabírá většinou méně, než PNG.

použitý systém wordpress ti umožňuje nahrávat i větši množství souborů najednou, takže by obrázkový návod neměl být problémem s větším množstvím příloh.

možná by se dalo uvažovat i o seriálech. něco jako započal perteus zde: http://sabayon.cz/2010/entropy-01-uvod/

tvé návody bychom pak mohli odkazovat v pravém menu, aby je časem nepřekryly nové příspěvky a byly dostupné všem a rychle.

co se začátečníků týče, tak většina lidí funguje na tom, co jim předhodí se zakoupeným notebookem prodejce/výrobce. to je většinou dnes windows 7. proto je problém linux prosadit a toto se koná většinou na poli trochu zdatnějších uživatelů PC. nicméně trend směr linux se zlepšuje a o linuxu začínají častěji informovat různá média a zvídavost některých lidí je přivede k těmto návodům.

rozhodně by mohly pomoci i sabayonu jako takovému.

Thumbs up Thumbs down

3

Re: Průvodce začátečníka

Tak jsem nasnímal grafickou instalaci Sabayonu 5.3, je to celkem 15 obrázků ve formátu PNG, které dohromady mají 1,3 MB. Maximální rozlišení je 1024x768 pixelů. O formátu JPG jsem uvažoval, nicméně ten rozostří hrany malých písmenek, což by mohlo vést k nečitelnosti. Zkusím je převést a uvidím.

Můj kamarád vede skautský oddíl (školáci 8-14 let) a většina už o Linuxu někde slyšela (na školách ho pro ukázku nemají). Někteří by ho rádi jen tak ze zvědavosti vyzkoušeli, ale nemají odvahu, protože neví co je čeká (ani neví, kde najdou vhodný návod). Jeden starší už i zkoušel nainstalovat Fedoru, ale po rozdělení harddisku se objevilo okno s varováním, že může přijít o všechna data a tak toho nechal ... v podstatě proto, že toto okno v návodu nebylo a ani o něm nebyla řeč, tak si myslel, že dělá něco špatně.

Tak nějak z toho vycházím. Má představa je maximum obrázků a minimum textu, aby začínající uživatel byl připraven na to, co se bude dít. Nasnímal jsem proto všechna okna instalátoru tak, jak jdou za sebou, byť na většině z nich je jen šedá plocha. Kolik to bude dohromady MB nedokážu dopředu říct.

Ve svém okolí znám několik lidí, co Linux zkoušeli (všichni Ubuntu), některým se i líbil, ale nikdo u něj nezůstal (nechtěli se učit nic nového, čekali, že to bude jako Windows). Ti, co měli vážnější zájem odradilo to, že když narazili na nějaký problém a zeptali se na fóru, dostalo se jim odpovědi, že jsou debilové, kteří neumí číst (dokumentaci). Musím uznat, že toto vidím na fórech čím dál častěji ... bohužel.

V tomto týdnu se pokusím dát dohromady návod k instalaci Sabayonu 5.3 a uvidíme, zda to bude k něčemu dobré.

Thumbs up Thumbs down

4

Re: Průvodce začátečníka

Když tak nad tím přemýšlím, tak samostatný návod na instalaci Sabayonu není dobrý nápad.

Spíš dám do kupy obsáhlejší návod jak vyzkoušet Sabayon ve Windows pomocí Virtual Boxu. Představu mám takovou, že by měl obsahovat tyto sekce:
1. kde a co stáhnout (Sabayon, Virtual Box)
2. jak nainstalovat Virtual Box
3. jak jej nastavit a připravit pro instalaci Sabayonu
4. jak do něj nainstalovat Sabayon
5. první start Sabayonu ve Virtual Boxu
6. ČKD aneb Často Kladené Dotazy

A až pak by přišel návod na První kroky v systému, časem dualboot s Windows ...
Určitě to prvně na webu uložím jako koncept a až po vychytání nedostatků a chyb (nějaké se jistě objeví) bych to publikoval v rubrice "Průvodce začátečníka".

Thumbs up Thumbs down

5

Re: Průvodce začátečníka

Pomalu, velmi pomalu pokračuju big_smile
Celková velikost obrázků nepřekročí 5 MB, spíše to bude i méně (typuju 3 MB). Budou ve formátu PNG, neboť JPG skutečně ničí čitelnost textu, kupodivu ne textu v originálním obrázku, ale červeného textu, který do obrázku přidávám. U jednoduché grafiky je PNG i úspornější.
Co se seriálu týče ... není to špatný nápad, ale tento formát mi přijde nevhodný, myslím, že samostatná rubrika a návody "jak něco udělat" bude vhodnější. Dříve nebo později by došlo k rozdělení na První kroky v KDE / GNOME. Seriál by to asi rozpůlilo ...
První kapitola je již na webu uložena jako koncept článku "Jak bezpečně vyzkoušet Sabayon Linux na počítači s Windows". Úvod mi přijde nešťastný, co do něj napsat? Jsem vděčný za jakoukoli inspiraci.

Thumbs up Thumbs down

6

Re: Průvodce začátečníka

docela užitečné by bylo výsledné pdfko, teda pokud by to bylo možné, tohle se určitě vždycky hodí smile

taky by bylo fajn, dát tam základní věci, jako je jak se změní pozadí plochy(to byste vážně nevěřili, ale tohle jsem musel ségru, která linux používá spíš jako kancl krysa docela dlouho a k win se nechce vráti, učit smile), jak vypnout zvuk při přihlašování do systému, jak nastavit automatické přihlašování, jak nastavit více uživatelských účtů, dále pak práce třeba s openoffice, protože stále si mnoho lidí myslí, že je to béčková kancelář, ale to už je vlastně mimo sabayon jako takový, jak instalovat aplikace, ať už z repa (přidání repozitářů?) nebo ze zdrojáků, jak přidat ikonky aplikací na plochu/panel...

Thumbs up Thumbs down

7

Re: Průvodce začátečníka

>> promiň, jsem teď na dovolené. jak bude trocha času, přispěju do diskuse. <<

Thumbs up Thumbs down

8

Re: Průvodce začátečníka

Pokračuju rychlostí nadzvukového parního vlaku big_smile Hned tak to hotové nebude, času je nějak málo. Tak hlavně příjemnou dovolenou.

Pozadí plochy atd, to bych zařadil až tak do článku První kroky v systému. Jinak díky za inspiraci, třeba ty ikonky aplikací na plochu to je užitečné a vůbec mně to nenapadlo. OpenOffice by si zasloužil článek zvlášť, ale o něm je toho napsáno docela dost ... uvidíme. smile

Thumbs up Thumbs down

9

Re: Průvodce začátečníka

Prosím o pomoc,

potřeboval bych screenshot posledního okna z instalace Sabayonu (instalace ukončena - restartujte počítač). Nevím proč, ale mě se Anaconda ukončí a skočí mi zpět Fluxbox, byť instalace proběhne korektně a vše je OK. Pokud bude někdo ochotný a pošle mi screen na mail budu velice rád. Předem děkuji smile

Thumbs up Thumbs down

10

Re: Průvodce začátečníka

zdravím, magilego.

pokud budeš chtít založit rubriku, nevidím to jako problém - stačí říct. případně bys mohl být povýšen (s patřičnou důvěrou) na šéfredaktora a potřebné rubriky si přidávat sám smile

ještě mě napadlo založit pro to speciální podweb - např. navody.sabayon.cz. to by ale nebylo asi nejvhodnější, protože by strádal hlavní web sabayon.cz ohledně obsahu - rubrika bude lepší smile

PNG je dobrý formát a pokud by se vešly alespoň všechny základní návody do 100 MB, dalo by se to přežít smile

na druhou stranu JPG umí zobrazit vše včetně textu naprosto pohodově a zabírá cca. polovinu velikosti (zvláště u velkého rozlišení). jde o to, udělat screenshot v PNG, pak konvertovat do JPG a až následně do něj vepsat text. ale jestli trváš na PNG, tak klidně smile

kdyby měly obrázky zabírat více jak 200 MB, nebylo by špatné nahrát je spíš na picasu, i kvůli potencionálnímu trafficu. ale toto se dá realizovat kdykoliv, takže zatím klidně nahrávej o106 smile

ad. formát obrázků - obrázky jsou pro každého snadno pochopitelné, mají ale drobnou nevýhodu - distribuce se rychle mění a na různých počítačích mohou nastat různé situace, takže nakonec vše může být trochu jinak. chce to vhodně zkombinovat obrázek a text, aby návod byl co nejuniverzálnější.

ad. fora a neslušní "machříci" - to je vždy mrzuté, když se takhle lidé chovají. nazývat někoho lamou není to pravé ořechové, takhle je začátečník mnohdy velice rychle odrazen. bohužel lidé jsou už takoví a některé možná dokonce platí microsoft big_smile je na nás, abychom situaci měnili. kdyby se někdo takový objevil zde na foru, bude upozorněn a následně smazán.

PDFko stažitelné do počítače by nebyl špatný nápad. otázka je, kolik lidí by tuto možnost využilo, ale někteří by se jistě našli.

jinak - zvažoval jsem na sabayonu i zavedení WIKI. myslíte, že by se ujalo?

jinak koncept článku - PERFEKTNÍ! smile

Thumbs up Thumbs down

11

Re: Průvodce začátečníka

Tak a je to hotovo. Uff konečně. Trvalo to dlouho a moje představa o několika málo velkých článcích vzala za své. Praktičtější budou spíše menší články, které se budou monotématicky věnovat jen určité skupině činností. Bohužel času pořád málo, tak tento postup mi přijde schůdnější.

Jinak děkuji za založení rubriky, víc není potřeba. Nějaká povýšení ... myslím, že bude lepší, když ring zůstane volný. Plně souhlasím s tím, že pouze rubrika je víc než dostačující. V tomto stádiu nemá význam zakládat wiki apod. Leč uvidíme, co přinese budoucnost (vidím to pozitivně smile ).

Článek je hotový a nechávám ho zatím na webu uložený jako koncept. Takže kdokoli to bude chtít zkritizovat má tu možnost. A tvrdě do mně, nebojte, leccos snesu big_smile . Asi tak ve středu nebo ve čtvrtek jej zveřejním. Máte tak jedinečnou možnost zabránit ostudě lol

Thumbs up Thumbs down

12

Re: Průvodce začátečníka

já myslím, že můžeš s klidem kliknout na "publikovat", článek je skvělý cool

pokusíme se ho trochu propagovat - na linkuj či vybrali sme apod.

článek je velmi obsáhlý, což může (bohužel) někoho odradit. články o užším obsahu jsou stravitelné pro většinu. snad si ale i tak najde co nejvíce čtenářů.

technická - autoři (myslím) nevidí koncepty ostatních, takže se mohou na tvůj článek podívat teprve až bude odpublikovaný.

Thumbs up Thumbs down

13 Naposledy upravil: magilego (12.08.2010 20:58)

Re: Průvodce začátečníka

Tak jest publikováno. smile

Technická - aha! Myslel jsem, že ostatní uživatelé vidí všechny koncepty na webu Sabayon a od všech.

Thumbs up Thumbs down

14

Re: Průvodce začátečníka

parádní článek. odkazuji jej na linkuj, vybrali.sme.sk a je ve výčtu zde: http://o106.com/top-clanky/
sabayon web se vesměs teprve rozjíždí, ale na takovéto návody určitě nebude v budoucnu zapomenuto, ba naopak, budou tvořit jádro webu.

Thumbs up Thumbs down

15

Re: Průvodce začátečníka

jj clanek se povedl.. ja doufam ze se mi povede uz se vrhout na prelozeni dokumentace k entropy :-) a najit nejake dalsi mozne navody co by pomohly.... Priznam se ted jsem chvili zkousel Arch linux tak sem ten cas proto nemel :-D

Thumbs up Thumbs down

16

Re: Průvodce začátečníka

a jak arch, má ho cenu zkoušet? je v něčem jiný? každopádně - člověk se mnohé naučí, o tom žádná.

Thumbs up Thumbs down