1

Téma: Jak na pár věcí, co špatně fungují

Když už jsem se ne zcela záměrně vetřel mezi sabayonisty, dovolím si hodit do placu pár drobností, na které jsem za těch pár dní, co Sabayon používám, narazil. Sice za nic z toho Sabayon nemůže, ale díky ebuildům se to v něm dá řešit. Takže:

  • Scribus nemluví česky - to je chyba vyloženě ebuildu. Neb s ním pořádně neumím, tak mi stačila informace, kterou jsem našel, že když není nastaven žádný jazyk, kompilují se všechny. Takže jsem v ebuildu smazal řádky, týkající se jazyka a sestavil si Scribus, mluvící česky (samozřejmě verzi 1.4.9999)

  • GIMP také nemluví česky - za to nemůže ebuild, hromada českých překladů byla povypínána při budování verze 2.7. Někdy nedávno na tom ale někdo zapracoval, takže si stačí sestavit git verzi (gimp-9999) a budete mít lokalizovaný i GIMP.

A pokud by někdo měl chuť mi poradit, jak se vedle sebe instaluje více verzí (potřeboval bych přiinstalovat Scribus 1.5.0svn, tedy scribus-9999), rád se to přiučím smile

Thumbs up Thumbs down

2

Re: Jak na pár věcí, co špatně fungují

My jsme se sem tak nějak podobně vetřeli všichni smile
Víc verzí scribusu současně přes balíčkovací systémy nedáš. Jedině si to zkompilovat někam do houmu ze zdrojáků a spouštět odsud.

Luděk

Thumbs up Thumbs down

3

Re: Jak na pár věcí, co špatně fungují

Luďku, díky za info. Všimnul jsem si, že Gentoo (stejně jako Arch) naštěstí nechává /usr/local pro vlastní využití a necpe tam žádné systémové věci, takže bych to mohl natvrdo nainstalovat sem (kdybych dokázal pochopit fungování ebuildu, udělal bych si balíček scribus-svn a bylo by to praktičtější).

Konec konců jsem takto vyřešil už delaboratory smile A chtěl jsem tak vyřešit i git verzi darktable, ale z nějakého divného důvodu mi v režimu úprav místo velké fotky zobrazoval jen tu náhledovou (přitom v Archu funguje OK). V Gentoo je někde něco jinak, co mu vadí hmm

Thumbs up Thumbs down

4

Re: Jak na pár věcí, co špatně fungují

Hmm, já používám stabilní Darktable a stačí mi. Proč ty vlastně používáš Git verzi? máš nějaký důvod nebo je to jen proto, abys měl nový fíčury hned?
S ebuildama nepomůžu, jsem jen jejich konzument, a když nejsou, kompiluju..... ale já vím, chceš mít pořádek. Jediné co mohu doporučit je Gentoo bugzilla, pokud není ebuild, na 80% (aspoň toho co jsem kdy hledal) bývá tam. Takhle jsem používal velmi dlouhou dobu třeba Rawtherapee. Ale možná to víš, tak třeba jako rada pro ostatní wink Zvlášní, že delaboratory tam třeba není .... no všechny tam člověk nenajde. Ale je možné tam zadat požadavek.

Luděk

Thumbs up Thumbs down

5

Re: Jak na pár věcí, co špatně fungují

Proč ty vlastně používáš Git verzi? máš nějaký důvod nebo je to jen proto, abys měl nový fíčury hned?

Git/svn/hg verze používám u programů, které hodně používám, takže mne občas velmi mile překvapí některé novinky, které se do release dostanou o hodně později (například v GIMPu v relativně nedávné době přibývaly zajímavosti o sto šest; nebo jsem měl obrovskou radost z maskování v Huginu). Darktable je mladý program, takže novinky v něm přibývají také celkem svižně - navíc zrovna třeba Darktable trpěl dost závažnou chybou (drasticky posouval modrou barvu do zelena, ale asi nikdo kromě mne si toho nevšimnul) - takže jsem oslovil vývojáře - sice byli někteří trochu "pomalejší" na chápání, navíc má angličtina je na úrovni "rukama nohama", ale naštěstí jeden chápavější vývojář přetransformoval mé výrazy do správnějších, vysvětlil oč mi jde, a druhý den již byla chyba opravena - jenže takové možnosti má člověk právě jen při používání nejaktuálnější verze.
A i kdyby nic jiného, tak je aktuální git verze Darktable citelně rychlejší smile (i když designové úpravy mi radost neudělaly)

Jediné co mohu doporučit je Gentoo bugzilla, pokud není ebuild, na 80% (aspoň toho co jsem kdy hledal) bývá tam.

Díky za tip. Hledat ebuildy v bugzille mne rozhodně nenapadlo smile

Thumbs up Thumbs down

6

Re: Jak na pár věcí, co špatně fungují

Můj postup při hledání ebuildů je -> portage ... overlaye ... stránky produktu ... bugzilla ........ a když nic tak kompilace ze zdrojáků. K těm stránkám, někdy ebuild vytvoří samotní tvůrci programu a mají je na svých stránkách mezi downloady. Do portage se ani nemusí dostat.

Luděk

Thumbs up Thumbs down

7

Re: Jak na pár věcí, co špatně fungují

Díky!

Thumbs up Thumbs down

8

Re: Jak na pár věcí, co špatně fungují

otula napsal:

[*]GIMP také nemluví česky - za to nemůže ebuild, hromada českých překladů byla povypínána při budování verze 2.7. Někdy nedávno na tom ale někdo zapracoval, takže si stačí sestavit git verzi (gimp-9999) a budete mít lokalizovaný i GIMP.[/*]

nevím jak je to u sabayonu, řešil jsem tento problém při zkoušení kubuntu a dospěl k zajímavému zjištění viz:

http://www.perteus.cz/2011/12/gimp-cest … 11-10.html

prostě Gimp čeština je umístěna v lokalizačních balíčcích pro gnome

třeba můžeš vyzkoušet jestli tohle náhodou nepomůže.

Thumbs up Thumbs down

9

Re: Jak na pár věcí, co špatně fungují

perteus napsal:

prostě Gimp čeština je umístěna v lokalizačních balíčcích pro gnome

třeba můžeš vyzkoušet jestli tohle náhodou nepomůže.

To s tím nesouvisí - on ten GIMP mluvil v devel verzi dost dlouho napůl česky - vývojáři zablokovali překlady, které asi v nové verzi mohly být zavádějící - takže bylo potřeba si to buď přeložit sám, nebo počkat, až to někdo udělá. Mně osobně je jedno, jestli ám GIMP česky, anglicky, nebo namíchaný, ale napsal jsem to zde, neboť jsem si právě všimnul, že už je ten překlad dodělaný.

Thumbs up Thumbs down

10

Re: Jak na pár věcí, co špatně fungují

To je pravda, ne ten mix jsem upozorňoval v tomto článku http://sabayon.cz/2011/gimp-v-jednom-ok … -divny-ne/

Luděk

Thumbs up Thumbs down

11

Re: Jak na pár věcí, co špatně fungují

Potěšila mě čeština v poslední vývojové verzi 2.7.5, kterou přinesla aktualizace. Potěšila myslím z principu, protože stejně většinu používám přes klávesové zkratky nebo poziční paměť bo s Gimpem pracuju téměř každý den. Ale přece jen je lepší když je to v jednom jazyce.

Luděk

Thumbs up Thumbs down

12

Re: Jak na pár věcí, co špatně fungují

Hodí se to sem, tak se zeptám zde. Na "vyvolávání" fotek používám Darktable (DT). Velice mi vyhovuje, je tam vše co potřebuji, ale nějak mi stále vadí to workflow. Nemůžu přijít na to jak nějak efektivně s ním pracovat. O co mi jde. rád bych nějak rovnou z fotokomory značkoval jednotlivé fotky které si zde vyberu pro pozdější export. Prosvětlovací pult mi na to nestačí, musím fotku upravit, případně oříznout nebo vyrovnat horizont... prostě doladit k obrazu svému a i když s ní nic nedělám (ideální stav), potřebuju se podívat jestli neni třeba trochu rozmázlá. Takže do fotokomory lezu vždy. Problém ale je, že výsledkem této práce jsou jak upravené, tak neupravené fotky, takže nemohu v pultu vybrat ty změněné, což by bylo asi nejlehčí. Ve finále tedy pracuji tak, že se po každé fotce vracím z fotokomory do pultu a označuji barevnými tagy, základě kterých na konec setřídím a vyberu co chci exportovat. Dělám to takhle už (co já vim) asi rok dva ?? a stále mě to štve.
Oto nemáš ty nebo někdo jiný, nějakou radu jak s DT nějak efektivněji pracovat?

Luděk

Thumbs up Thumbs down

13

Re: Jak na pár věcí, co špatně fungují

Ahoj Luďku, v tomto ohledu ti neporadím. Zpracovávám totiž naprosté minimum fotek, takže žádné označování či hromadné exporty neřeším (90 % fotek totiž vždy zhodnotím jakožto nepoužitelné a z těch zbývajících 10 % pak ještě polovinu vyhážu - navíc jako prvotní raw konvertor používám Sigma Photo Pro, odkud to exportuji v Adobe RGB 16bit TIFF, protože DT sigmácký formát neumí)

Thumbs up Thumbs down

14

Re: Jak na pár věcí, co špatně fungují

Aha, zdálo se, že ho používáš víc, tak třeba se někdo najde kdo poradí, v tomhle byl Rawtherapee, který jsem používal dříve docela machr, tady se mi to zdá trochu nedotažený.
I tak díky.

Luděk

Thumbs up Thumbs down

15

Re: Jak na pár věcí, co špatně fungují

No používám ho na většinu fotek, které nevyhazuji, takže procentuálně ho využívám hodně, ale jinak ohledně množství fotek zastávám tu teorii, že je dobré držet se na spodní hranici a nechrlit desítky fotek z každého výletu smile

Thumbs up Thumbs down

16

Re: Jak na pár věcí, co špatně fungují

Tak jsem se zdravě naštval a rozhodl, že něco musí existovat, hledal jsem a našel. F1-F5 korespondují s barevnými značkami, takže lze značkovat i několik variant současně, a hlavně přímo z fotokomory ... Pak fitlrováním z pultu podle značek řešit další práci už hromadně.

Luděk

Thumbs up Thumbs down