Konečné řešení bohužel není. Lidově řečeno: točím se v kruzích. Příčina je sice v ACPI a hardwaru, jak z toho ven nevím. V Sabayonu 5.1 docházelo k tuhnutí pravidelně, v Sabayonu 5.2 se to změnilo, k tuhnutí dochází nahodile. Někdy systém šlape jak švýcarské hodinky, jindy tuhne jak ranní rosa v Antarktidě.
Modul i2c_piix4 se zavádí v Sabayonu 5.2 automaticky při startu systému (na rozdíl od Ubuntu 9.10 a Arch Linuxu). To byl bohužel planý poplach ... po zjištění informace o problémech s tímto modulem v Ubuntu jsem hned zbrkle použil modprobe namísto toho, abych zjišťoval příkazem lsmod zda náhodou není modul již zaveden. V případě úspěchu modprobe nic nezahlásí, hlásí se pouze v případě neúspěchu ... až později mě napadlo, že pokud je již modul zaveden, tak modprobe též nic nenahlásí.
Základní deska Gigabyte MA790XT-UD4P je na netu uživateli Linuxu doporučována. Disponuje technologií Energy Saver k níž jsou ovladače pouze pro Windows. Sám Gigabyte ovladače pro Linux netvoří a nechává to na třetí strany. Ovladače pro Linux však nejsou ... podle toho, co jsem zjistil, mají s touto deskou problémy jádra řady 2.6.3x, starší jádra snad fungují.
V Sabayonu 5.2 jsem zkoušel jádru nastavit parametry acpi=off a acpi=noirq, ale to nepřineslo žádnou změnu (k tuhnutí docházelo stále nahodile), při použití parametrů nolapic a noapic Sabayon nenastartuje vůbec. V BIOSu nelze ACPI zakázat.
Na PC mám momentálně dualboot Sabayon 5.2 a Sabayon 5.1. Vyzkoušel jsem rovněž i jiné distribuce. Pokrevní linie Debian tuhne velmi často (Ultimate Edition 2.5, MEPIS 8.5, Xubuntu 9.10). Pokrevní linie Red Hat je na tom mnohem lépe (Fedora 12, Mandriva 2010.0), pouze OpenSUSE 11.2 bylo zcela nepoužitelné. Puppy Linux 4.3 po dobu tří dnů nezatuhnul vůbec, takže tento je snad bez problémů.
Suma sumárum, provedl jsem pouze dva kroky, které tuhnutí alespoň omezily:
1. správce oken KWin jsem zaměnil za Compiz-Fusion. Po tomto zatuhnutí oken netrvá tak dlouho.
2. v setupu BIOSu jsem u ACPI Suspend Type zaměnil S3(STR) za S1(POS). K tuhnutí nedochází tak často.
V budoucnu to snad vyřeší nějaká aktualizace nebo nové jádro. Kromě toho jsem dostal typ na nastavení AHCI ... tak uvidím. Konečný stav je zatím takový, že PC někdy šlape, někdy ne. Pokud tuhne příliš moc, restartuji, kupodivu to pomáhá. Tož asi tak.