1

Téma: zatuhnutí KDE

Dobrý den,

mám Sabayon 5.1 KDE 64 bit, docela často se mi nepravidelně stává, že prostředí KDE na cca 10-15 sekund zatuhne a nereaguje (nemohu se přepnout na jinou pracovní plochu, v okně mohu kliknout na cokoli a zůstane to bez reakce). Nevěděl by někdo, který proces toto způsobuje, či jak jej identifikovat? Když to nastane, nemohu spustit v CLI příkaz top. Systém je aktualizovaný. Předem díky za odpovědi a náměty, jak se tohoto chování zbavit.

Thumbs up Thumbs down

2

Re: zatuhnutí KDE

KDE nepoužívám a i když jsem se díval a zkousil vyhledávat moc jsem toho sám nenašel. Problém může být jedině opravdu v KDE jako takovém. Osobně jsem ho zkusil se sabayon jednou a po te co po aktualizaci odešel správce sítě a já se nemohl připojovat pomocí wifi ke svému routeru jsem se vrátil zpět ke gnome.

Co by taky mohl být problém je i špatný ovladač grafické karty. Ono bohužel 64bit verze dělají problémy a nejsou tak vyladěny jako 32bit verze.

Další problém je možná i v hardisku a přístupu na disk. Záleží jaký je používaný souborový systém. Tohle vytunutí mi u Ubuntu dělalo v gnome, když jsem měl RaiseF ....

Thumbs up Thumbs down

3

Re: zatuhnutí KDE

Na netu jsem též nic nenašel, takže si myslím, že to bude souviset s mojí hardwarevou konfigurací.
Souborový systém je ext4 a problém je skutečně v přístupu na disk. Nechal jsem běžet aktivitu systému a při zatuhnutí se u procesu kjournald objeví nápis: spící disk.
Zkusím nainstalovat XFCE (GNOME mi nesedí) a uvidím zda problém přetrvá. Pokud ano, zkusím vypnout LocalAPIC a (nebo) ACPI.
Hardware je: Gigabyte MA790XT-UD4P, AMD Phenom X3 720, 4GB, Nvidia 9800GT

Thumbs up Thumbs down

4

Re: zatuhnutí KDE

Sic vim houby, ale jedno je asi fakt, uspavani disku nema s grafickym rozhranim nic spolecneho... Zmen to rovnou bez testu jiny graficky nadstavby...teda aspon ja bych to udelal:cool:

Thumbs up Thumbs down

5

Re: zatuhnutí KDE

Můj hlavní problém je v tom, že se mi nedaří identifikovat příčinu problému, ale začínám se přiklánět k tomu, co napsal Perteus, že by to mohla být špatně nastavená grafika.
V souboru xorg.conf mám:

Section "Module"
    SubSection  "extmod"
       Option    "omit xfree86-dga"
    EndSubSection
    Load    "i2c"
    Load    "ddc"
    Load    "vbe"
    Load    "dri"
    Load    "glx"
    Load    "synaptics"
EndSection
Section "Device"

    Identifier  "SabayonVga0"
    Driver      "nvidia"
    #BusID    "PCI:01:00"
    #Option "RenderAccel" "on"
    #Option "XAANoOffscreenPixmaps"
    #Option "BusType" "PCI"
    #Option "ColorTiling" "on"
    #Option "EnablePageFlip" "on"
    Option "UseEvents" "True"
    Option "LogoPath" "/usr/share/backgrounds/sabayonlinux-nvidia.png"

EndSection

Což by mělo být OK, zaujala mě tato část xorg.conf

Section "DRI"
    Mode 0666
EndSection

Možná by pomohlo změnit mód, jenže netuším jak na to (jaké číslo uvést místo 0666).

V XFCE se ono hlášení 'spící disk' objevuje též, přesto XFCE netuhne. Ale občas se v něm vyskytne problém s vykreslovaním. Nainstaloval jsem KDE 4.4.1 a problém pokračuje, ale na rozdíl od KDE 4.3.4 se zde při zatuhnutí objevují prázdné nabídky apod. Což mě přivádí k tomu, že to přece jen bude grafikou ...

Zatím zjišťuju informace.

Thumbs up Thumbs down

6

Re: zatuhnutí KDE

Pokud se objevuje hláška spící disk, nemuže to být grafikou. Aspoň podle mého. Je možné, že je problem v EXT4 vzpomínám si, že na Ubuntu mi to kdysi cele zatuhlo. prostě pracuji pracuji a najednou výtuh a musel jsem restartovat. Ale já zase na notebooku používám EXT4 a Sabayon 5.1 s Gnome a žádné vytuhnutí nesleduji. Grafiku mám tedy ATI radeon. Možno by to chtělo zkusit výměnu propiertních ovladačů za ty opensource. Pokud tedy je nainstalovaný propiertní ovladač.

jeste k tomu xfce - toto nema standartne akcelerovane prostredi respektive jej resi pres compiz a kde to ma vlastni akcelerovany spravce oken, i o to muze byt jednou z pricin toho vseho.

Thumbs up Thumbs down

7

Re: zatuhnutí KDE

sabayon sice ještě nemám stáhnutý (stahuju gnome, kde je na dve veci) ale řekl bych, aby sis zkusil pohrát s nastavením správy napájení. ono se nejspíš stává to, že se ti disk zastaví, ale jelikož je kde rozežrané a ty zrovna v nějakou chvilku chceš něco dělat, tak to "zaťuhne" a chvilku trvá, než se "probudí"

Thumbs up Thumbs down

8

Re: zatuhnutí KDE

Nemyslím, že to bude souviset nějak s desktopem, protože problém se projevuje jak v KDE, tak i v XFCE, které je založeno na GNOME.
Nainstaloval jsem si dnes Sabayon 5.2 64bit KDE na oddíly s ext3 a zatím to vypadá bez problémů. Uvidím časem. smile

Thumbs up Thumbs down

9

Re: zatuhnutí KDE

Tak problém setrvává bohužel i v Sabayonu 5.2.
KDE jako správce oken používá Kwin, zakázal jsem jej a místo něj použil Compiz-Fusion ... žádná změna.
Příčinou je nejspíš ACPI. Příkaz dmesg | grep ACPI mi napíše:

[    8.790079] ACPI: I/O resource piix4_smbus [0xb00-0xb07] conflicts with ACPI region SOR1 [0xb00-0xb0f]
[    8.790081] ACPI: If an ACPI driver is available for this device, you should use it instead of the native driver

Zkusil jsem kernelu zadat parametr acpi=off, ale to bohužel vůbec nepomáhá (stejně tak acpi=noirq). Nějaký nápad, co dál?

Thumbs up Thumbs down

10 Naposledy upravil: magilego (07.04.2010 15:48)

Re: zatuhnutí KDE

Tak jak jsem zjistil, toto není pouze v Sabayonu, ale i v jiných distribucích. Problém způsobuje čipset AMD, více viz. zde
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+sour … bug/444235
Zatím to řeším ručním zavedením modulu i2c_piix4 příkazem:

modprobe i2c_piix4

pak už systém funguje bez problémů. Rád bych tento modul zaváděl při startu automaticky, jen nevím který soubor editovat, nebo budu muset vytvořit init script?

Edit: Tak nadšení bylo předčasné ... sad

Thumbs up Thumbs down

11

Re: zatuhnutí KDE

magilego - je již problém s AMD čipsetem zažehnán?

budeme rádi za konečné řešení, které jsi zvolil. jistě bude pro mnoho uživatelů přínosné.

díky a ať to šlape!

Thumbs up Thumbs down

12 Naposledy upravil: magilego (11.04.2010 17:20)

Re: zatuhnutí KDE

Konečné řešení bohužel není. Lidově řečeno: točím se v kruzích. Příčina je sice v ACPI a hardwaru, jak z toho ven nevím. V Sabayonu 5.1 docházelo k tuhnutí pravidelně, v Sabayonu 5.2 se to změnilo, k tuhnutí dochází nahodile. Někdy systém šlape jak švýcarské hodinky, jindy tuhne jak ranní rosa v Antarktidě.

Modul i2c_piix4 se zavádí v Sabayonu 5.2 automaticky při startu systému (na rozdíl od Ubuntu 9.10 a Arch Linuxu). To byl bohužel planý poplach ... po zjištění informace o problémech s tímto modulem v Ubuntu jsem hned zbrkle použil modprobe namísto toho, abych zjišťoval příkazem lsmod zda náhodou není modul již zaveden. V případě úspěchu modprobe nic nezahlásí, hlásí se pouze v případě neúspěchu ... až později mě napadlo, že pokud je již modul zaveden, tak modprobe též nic nenahlásí.

Základní deska Gigabyte MA790XT-UD4P je na netu uživateli Linuxu doporučována. Disponuje technologií Energy Saver k níž jsou ovladače pouze pro Windows. Sám Gigabyte ovladače pro Linux netvoří a nechává to na třetí strany. Ovladače pro Linux však nejsou ... podle toho, co jsem zjistil, mají s touto deskou problémy jádra řady 2.6.3x, starší jádra snad fungují.
V Sabayonu 5.2 jsem zkoušel jádru nastavit parametry acpi=off a acpi=noirq, ale to nepřineslo žádnou změnu (k tuhnutí docházelo stále nahodile), při použití parametrů nolapic a noapic Sabayon nenastartuje vůbec. V BIOSu nelze ACPI zakázat.
Na PC mám momentálně dualboot Sabayon 5.2 a Sabayon 5.1. Vyzkoušel jsem rovněž i jiné distribuce. Pokrevní linie Debian tuhne velmi často (Ultimate Edition 2.5, MEPIS 8.5, Xubuntu 9.10). Pokrevní linie Red Hat je na tom mnohem lépe (Fedora 12, Mandriva 2010.0), pouze OpenSUSE 11.2 bylo zcela nepoužitelné. Puppy Linux 4.3 po dobu tří dnů nezatuhnul vůbec, takže tento je snad bez problémů.

Suma sumárum, provedl jsem pouze dva kroky, které tuhnutí alespoň omezily:
1. správce oken KWin jsem zaměnil za Compiz-Fusion. Po tomto zatuhnutí oken netrvá tak dlouho.
2. v setupu BIOSu jsem u ACPI Suspend Type zaměnil S3(STR) za S1(POS). K tuhnutí nedochází tak často.

V budoucnu to snad vyřeší nějaká aktualizace nebo nové jádro. Kromě toho jsem dostal typ na nastavení AHCI ... tak uvidím. Konečný stav je zatím takový, že PC někdy šlape, někdy ne. Pokud tuhne příliš moc, restartuji, kupodivu to pomáhá. Tož asi tak.

Thumbs up Thumbs down

13

Re: zatuhnutí KDE

Pokud si budete sami sestavovat počítač či budete kupovat již hotovou sestavu pro Linux, VYHNĚTE se základním deskám firmy Gigabyte, které jsou určené pro procesory AMD. U mnoha z nich se vyskytuje problém, který nemá řešení!

Thumbs up Thumbs down

14

Re: zatuhnutí KDE

tak to je bohužel mrzuté..

jak je toto ošetřeno ve windows?

asi bych se pokusil o reklamaci.. zde má linux ale proti většinovému windows velkou nevýhodu.. :-(

Thumbs up Thumbs down

15

Re: zatuhnutí KDE

Ve Windows tyto desky fungují bez problémů, rovněž Linux se staršími jádry též. Problém se vyskytuje pouze u novějších jader řady 2.6.3x. Systém je na těchto deskách nestabilní, což se projevuje různě, od nefunkčnosti některých programů (často Virtual Box), hardwaru (televizní, grafické karty, vypalovačky atd.), přes různá tuhnutí až po samovolné restarty systému.
Pro inspiraci o co jde, viz třeba: http://www.gossamer-threads.com/lists/l … el/1200726
Reklamace tedy neprojde ... sad

Thumbs up Thumbs down