1 Naposledy upravil: elpresidento (20.10.2013 20:47)

Téma: Oprava GRUB2 po přepsání MBR

elpresidento napsal:

.....2. jj dobrý nápad, nedávno jsem do toho zabředl na jednom PC s G2 a měl jsem z toho bolehlav. I když jsem problém vyřešil, celou nadvládu jsem ale nepřevzal, bude to chtít ještě studium.
....

Ad 2. Myslíš Luďku, že by se ti podařilo vytvořit návod jak obnovit Grub2 po přesání MBR windowsovským zavaděčem (například)?
Já kupříkladu mám dualboot a windows mi jdou do háje a příjde v brzské době chvíle, kdy je budu muset přeinstalovat, to ale znamená, že se mi přepíše odkaz na zavaděč GRUB na windowsovský zavaděč v MBR. A teď nevím přesně, jak po nabootování z livecd znovu říct MBR, že má spustit GRUB místo toho windowsovského.
Ty odhaduji to umíš a tak bych tě chtěl poprosit, zda li bys sem nebo na wiki nepřidal tento návod.
Díky


--přesunuto do správné sekce. Luděk

Thumbs up Thumbs down

2

Re: Oprava GRUB2 po přepsání MBR

No abych pravdu řekl v Grubu jsem se moc neposunul smile ale tohle je relativně jednoduché. Pokud máš po ruce nějaké instalační DVD Sabayonu (nebo jiné linuxové s grubem2) nabootuješ na něj a spustíš si tam terminál jako root.
Vypiš si jak vypadají disky abys věděl na který budeš instalovat. Tak třeba:

# fdisk -l
/dev/sda1  xxx Linux
/dev/sda2  xxx Linux swap
/dev/sda3  xxx Linux

Ty x-ka jsou sloupce s bloky a dalšími informacemi co nás teď nezajímají. Takže v tomto případě budeš chtít instalovat na sda. Vytvoř si nějaký svůj přípojný bod

# mkdir /mnt/disk-sabayon

přimontuj disk kde máš systém neboli root (neboli "/") do tohoto bodu

# mount /dev/sda1 /mnt/disk-sabayon

zkontroluj že to je správný disk a obsahuje /boot adresář (v případě že máš /boot na samostatné partition tak ho stejným způsobem přimontuj do /mnt/disk-sabayon/boot)

# ls /mnt/disk-sabayon

Pak nainstaluj Grub2 do MBR

# grub2-install --root-directory=/mnt/disk-sabayon /dev/sda

Odmontuj

# umount /mnt/disk-sabayon

... a restart. Pro jistotu jsem to teď ověřil na testovacím stroji a je to ok

Určitě se dá i MBR odzálohovat na nějaké usb médium a pak obnovit, ale tomu je dávno co jsem to zkoušel a tak bych musel hledat. Osobně bych to řešil takto jak jsem popsal.

Luděk

Thumbs up +1 Thumbs down

3 Naposledy upravil: Ravensun (22.10.2013 17:02)

Re: Oprava GRUB2 po přepsání MBR

elpresidento napsal:

No abych pravdu řekl v Grubu jsem se moc neposunul smile ale tohle je relativně jednoduché...

Paráda díky moc, vypadá to že dnes to budu muset vyzkoušet smile

EDIT: Tak jsem to použil a funguje. Sice jsem doma nenašel né moc staré LiveCD Sabayonu a použil jsem verzi 9, ale podařilo se i když po výběru OS to háže chybovou hlášku něco o nenalezeni ID disku, ale nakonec to nabootuje.
Takže díky moc Luďku.

Thumbs up Thumbs down

4 Naposledy upravil: elpresidento (24.10.2013 20:11)

Re: Oprava GRUB2 po přepsání MBR

Zkus nyní když už nabutuješ pustit ten příkaz na instalaci znovu, normálně ze systému. Aktualizuj grub.cfg

# grub2-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

a znovu nainstaluj grub2 (doplň svůj disk)

# grub2-install /dev/sda

Pokud to po restartu bude stejné, dej sem tu chybovou hlášku co ti to píše. Mimochodem připravuji ten článek o grub2 jak jsi si přál ... abychom se posunuli wink

Edit: tak to je tady http://sabayon.cz/2013/grub-2-v-sabayonu/

Luděk

Thumbs up Thumbs down