1

Téma: Zprovoznění ATI Radeon + opensource ovladač

Ahoj, snažím se najít radu, jak rozběhnout v Sabayonu Radeon HD 6600M, ale topím se ve směsici buď zastaralých, nebo nefunkčních návodů.

Mám v notebooku 2 karty (Intel se sdílenou RAM a Radeon s vlastními 2GB RAM):

# lspci | grep VGA

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Whistler [AMD Radeon HD 6600M Series]

Instalátor mi nastavil tu inteláckou. Šlape dobře včetně (relativně pomalé) 3D akcelerace. Jenže jsem si nepřiplácel za druhou kartu proto, aby neúčelně spinkala. Když jsem nainstaloval fglrx ovladače, ATI karta fungovala, 3D akcelerace výrazně zrychlila, ale paradoxně k tomu bylo prostředí KDE4 takové nějaké méně plynulé. Navíc tam, kde se mi při nestíhání vykreslování (KDE4 je fakt utrpení) zobrazí s intel ovladačem černé pozadí, tak to dělalo hnusné pruhy. Takže jsem se pokoušel zprovoznit opensource ovladače.

Nainstalované je mám:

# equo search installed xf86-video-ati

>>  @@ Searching...
>>      @@ Package: x11-drivers/xf86-video-ati-6.14.3 branch: 5, [sabayon-weekly] 
>>         Available:     version: 6.14.3 ~ tag: NoTag ~ revision: 2
>>         Installed:     version: 6.14.3 ~ tag: NoTag ~ revision: 2
>>         Slot:          0
>>         Homepage:      http://xorg.freedesktop.org/ 
>>         Description:   ATI video driver 
>>         License:       MIT
>>  Keywords:  installed, xf86-video-ati
>>  Found:     1 entries

Přepnul jsem opengl implementaci zpět na xorg-x11

# eselect opengl set 2
# eselect opengl list

Available OpenGL implementations:
  [1]   ati
  [2]   xorg-x11 *

V xorg.conf jsem zkoušel použít jako ovladač ati i radeon - vyšlo to na stejno:

Section "Device"
    Identifier  "SabayonVga0"
    Driver      "ati"
    BusID    "PCI:01:00"
#    Driver      "intel"
#    BusID    "PCI:00:02"
EndSection
# tail -15 /var/log/Xorg.0.log

[  1651.317] (II) Loading /usr/lib64/xorg/modules/drivers/radeon_drv.so
[  1651.317] (II) [KMS] drm report modesetting isn't supported.
[  1651.317] (II) GPU only supported with KMS, using vesa instead.
[  1651.317] (II) UnloadModule: "radeon"
[  1651.317] (II) Unloading radeon
[  1651.317] (EE) Screen(s) found, but none have a usable configuration.
[  1651.317] 
Fatal server error:
[  1651.317] no screens found
[  1651.317] Please consult the The X.Org Foundation support at http://wiki.x.org for help. 
[  1651.317] Please also check the log file at "/var/log/Xorg.0.log" for additional information.
[  1651.317] 

V tomto už tak nějak tápu, ale chápu dobře, že problémem je to KMS, které pro Radeon není zakompilované v jádře?

# grep KMS /usr/src/linux/.config

CONFIG_DRM_KMS_HELPER=m
# CONFIG_DRM_RADEON_KMS is not set
CONFIG_DRM_I915_KMS=y

S touto domněnkou jsem hodně na vážkách, neb pochybuji, že by jádro Sabayonu bylo přednastaveno tak, aby nebyl OSS ovladač pro Radeon použitelný.

Jaká je "ta správná cesta" k tomu, aby to fungovalo?

Thumbs up Thumbs down

2

Re: Zprovoznění ATI Radeon + opensource ovladač

Hmmmm...

Takže jsem spáchal pár drobností:

do /etc/conf.d/modules jsem přidal řádek:

modules="radeon"

v /etc/default/grub jsem vyplnil proměnnou

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="radeon.modeset=1"

a aktualizoval grub.cfg

grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

Po restartu to vypadá tak, že Xserver sice naběhne, ale mám jen černou obrazovku... roll sad

V Xorg logu není žádný Error, ale jsou tam nějaká varování

[   469.743] (WW) Open ACPI failed (/var/run/acpid.socket) (No such file or directory)
[   469.886] (WW) RADEON(0): No outputs definitely connected, trying again...
[   469.886] (WW) RADEON(0): Unable to find connected outputs - setting 1024x768 initial framebuffer
[   469.940] (WW) Option "xkb_variant" requires an string value
[   469.940] (WW) Option "XkbVariant" requires an string value

Takže prý nemám připojen žádný výstup hmm Jdu pátrat co s tím, pokud by někdo věděl, než to najdu, bylo by to fajn smile

Thumbs up Thumbs down

3

Re: Zprovoznění ATI Radeon + opensource ovladač

Takže ještě větší Hmmmmmmm...

Nejsem si jistý, zda to je, či není řešitelné. Pokud by to na mém notebooku šlo, není to úplně triviální.

Na této stránce: http://www.x.org/wiki/RadeonFeature je k mé kartě informace:

There are two versions of hybrid graphics: MUXed and MUX-less. MUXed have a display MUX to switch the displays between the discrete and integrated cards. MUXed systems can be switched using vgaswitcheroo. MUX-less do not have a display MUX and the displays are only connected to the integrated card. On MUX-less systems, the discrete card is solely for rendering, not display. At the moment the X server does not support rendering and display from different cards so the discrete card can not be used with MUX-less systems at the moment. Most new laptops (2011+) are MUX-less.

Nejsem si jistý, zda ji mám, či nemám MUX-less. Vím pouze to, že v BIOSu mohu přepínat mezi "pouze Intel" a "ATI+Intel", což asi se zde zmiňovaným přepínáním moc nesouvisí.

Samotné switcheroo potom vyžaduje další spoustu práce: http://en.gentoo-wiki.com/wiki/Vga_switcheroo. Kdybych měl jistotu, že mi bude fungovat, asi bych se do toho vrhnul, ale takhle toho mám akorát plné zuby sad

Pokud byste s tím někdo měl zkušenosti, rád si je přečtu.

Thumbs up Thumbs down

4

Re: Zprovoznění ATI Radeon + opensource ovladač

Tak ještě doplním, že jsem to včera všechno "rozchodil" - v uvozovkách proto, že mi to nefungovalo.

V /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch jsem viděl obě karty a jejich stav; když jsem sem poslal OFF, dedikovaná karta se vypnula. Když jsem sem poslal DIGD, prošlo to OK (zůstala předvolená integrovaná). Když jsem sem ale poslal DDIS pro přepnutí na discrete Radeon, prostředí se mnou přestalo komunikovat (/var/log mám v RAM, a nechtělo se mi to přenastavovat, abych si po restartu log prohlédnul). Díky spuštěnému acpid mi aspoň fungovalo tlačítko pro seriózní vypnutí systému, takže když nic, aspoň jsem nedeptal filesystém.

Prozatím jsem skončil tím, že jsem ATI vypnul v BIOSu. A mimochodem jsem zjistil, že nejlepší xorg.conf je žádný xorg.conf big_smile (když jsem používal ten automaticky vygenerovaný a připojil jsem druhý displej, fungoval každý jako samostatná plocha, ale měl problém s tím, že jsem chtěl různá rozlišení; když jsem ho upravil pro jeden displej a připojil druhý, vytvořil mi jednu rozšřenou plochu - takže okno se maximalizovalo přes oba displeje; měl jsem v plánu napsat si řádný konfigurák pro více displejů, jenže pak jsem zjistil, že když nemám žádný, chová se to přesně tak, jak potřebuji - a je to úplně bez práce smile )

Thumbs up Thumbs down

5

Re: Zprovoznění ATI Radeon + opensource ovladač

Ty ses pěkně rozepsal wink Já se potkal bohužel s temito duálními kartami pouze na jednom NB a když jsem viděl ty vopičárny co je třeba pro rozchození udělat, tak jsem to odložil na neurčito.

Luděk

Thumbs up Thumbs down

6

Re: Zprovoznění ATI Radeon + opensource ovladač

No jo, to je takové mé postižení - když mám problém, snažím se ho popsat co nejjasněji - často tím daný problém sám vyřeším, případně si může někdo jiný všimnout chyby, kterou jsem udělal, nebo co jsem opomněl smile

Navíc - i když problém nakonec nevyřeším, někomu dalšímu mohu ušetřit kus práce s řešením podobného problému.

Některé lidi bych za jejich dotazy fackoval (Subj: Prosím pomoc! Text: Vyskočila mi tabulka, že soubor nejde otevřít. Co s tím? wink )

Co se těch karet týká, docela by mne zajímalo, jestli to opravdu nejde. Ten přepínač v BIOSu zní přesně "switchable", což by skutečně mohla být grafika přepínatelná, ale jak jsem psal, při pokusu o přepnutí se systém jeví vytuhnutý (i když úplně tuhý není). Na stránkách VGA switcheroo píšou, že je potřeba, aby byla podpora modeset zakompilovaná v kernelu - což tady není, ale přitom ji šlo zapnout postupem v příspěvku #2 - nemám tušení, jak to vlastně přesně funguje, jestli (a zda) je mezi tímto zapnutím a zakompilováním do kernelu rozdíl - možná by právě v tom mohl být zakopaný pes; ale to jsou jen takové mé dohady a domněnky, pro něž nemám dostatek znalostí, takže bych to musel ověřovat prakticky.

Thumbs up Thumbs down

7

Re: Zprovoznění ATI Radeon + opensource ovladač

Já myslím, že to uchodit jde, tedy nevím, jestli konkrétně tvá karta, ale obecně jde. Alespoň mi to tak připadalo, když jsem cca před rokem hledal kolem toho informace. Ale, jak jsem psal, do konce jsem to nedotáhl.

otula napsal:

někomu dalšímu mohu ušetřit kus práce s řešením podobného problému.

To nebyla kritika, spíš podivení, mně se takový přístup moc líbí, kéž by to dělal každý...

Luděk

Thumbs up Thumbs down

8

Re: Zprovoznění ATI Radeon + opensource ovladač

Vždyť já to nebral jako kritiku smile Jen jsem občas užvaněný wink

Thumbs up Thumbs down