1

Téma: (nejen) KDE 3 z Portage Overlay

Ahoj, když už zde máte sekci pro "hloupé" dotazy od začátečníků, dovolil bych si také otravovat se základními věcmi smile

Už po léta používám Arch, s Gentoo, potažmo Sabayonem, nemám vůbec žádné zkušenosti. Okolnosti mne dotlačily k tomu, že si zítra jdu vyzvednout nový notebook a chtěl bych na něm mít něco s KDE 3 nebo Trinity DE. V Archu to zkompilovat v současné době jaksi nejde, žádnou debian like nebo rpm like distribuci nechci, ale našel jsem Gentoo Portage Overlay s KDE Sunset: http://gpo.zugaina.org/Overlays/kde-sunset/ - což je verze 3.5.10. Předpokládám (možná naivně), že je to opatchováno, aby kompilace prošla.

Takže bych to rád zkusil. Kvůli pohodlné instalaci systému chci testnout Sabayon a KDE3 do něj doplnit.

A můj dotaz, či prosba, abych nemusel týden ležet v dokumentaci, je: jak postupovat?

  • jak oznámit systému, aby čerpal z uvedené adresy, a jak to potom nainstalovat

  • kde se v Sabayonu nastaví start do grafického prostředí a vybraný desktop manažer

  • jaký je v Sabayonu systém startování daemonů, případně pokud někdo znáte Arch, tak na jaké další základní rozdíly narazím

Thumbs up Thumbs down

2

Re: (nejen) KDE 3 z Portage Overlay

No sem sám zvědavej jak dopadneš. Přece jen KDE je mastodont. Ale k věci.

ad1. Nainstaluj Layman

equo install layman

potom dej

layman -a zugaina

pak už můžeš instalovat z této overlaye.

ad2. Konfiguraci hledej v

/etc/conf.d/

jestli si vzpomínám v archu se vše důležité konfiguruje v rc.conf, tady je to v zde, například "xdm" pro start toho co hledáš, tedy grafického prostředí

ad3. Startování démonů

/etc/init.d/xxxx start

nebo

rc-config start xxxx

pokud ale chceš přidávat autostartu koukni na příkaz

rc-config

stav pak je vidět přes

rc-status
Luděk

Thumbs up Thumbs down

3

Re: (nejen) KDE 3 z Portage Overlay

Luďku, děkuji. Až se mi to zdaří, či nezdaří, dám vědět, jak jsem s KDE3 dopadnul.

Otakar

Thumbs up Thumbs down

4

Re: (nejen) KDE 3 z Portage Overlay

Stydím se, ale už jsem Sabayon přeformátoval a cpu tam Arch. KDE3 se mi jaksi nedařilo roll - když už jsem pochopil, jak to instalovat (vyžadovalo to ještě layman -a kde-sunset, jinak to řvalo, že ty balíčky nezná (ale možná jsem dělal někde něco blbě), a pak jsem se dozvěděl, že jsou maskované, ale postup co jsem našel na kompilaci maskovaných balíčků mi nějak nefungoval... To by fakt chtělo na týden lehnout do dokumentace smile

Zato jsem otestoval KDE4, zda už je opravdu rychlé, jak mnozí tvrdí, no a i na Intel Core i5 bylo takové nějaké trhané, když jsem povypínal animovací efekty, které tu trhanost zakrývají a vypadá to pak plynule... Tož teda ještě nevím, u jakého DE skončím sad

Thumbs up Thumbs down

5

Re: (nejen) KDE 3 z Portage Overlay

Balíky se dají odmaskovat a pak se instalují (kompilují) jako obvykle. Jo a stydět se nemusíš, já psal že je to mastodont, možná bys narazil na další ... větší potíže, a pokud si dlouhodobě neprovozoval Gentoo, mohl bys s toho mít pěkné vrásky na čele. Nicméně ozkoušej také Sabayon 8. To není lobby ... jsou na tuto verzi opravdu objektivně pozitivní ohlasy. Tak uvidíš. Ahoj.

Luděk

Thumbs up Thumbs down

6

Re: (nejen) KDE 3 z Portage Overlay

Sabayon 8 byl už ten "odinstalovaný". No, stejně jsem u něj opět skončil tongue

V Archu se mi totiž kupodivu podařilo zkompilovat Trinity, ale ono je to celé nějaké prolezlé chybami, takže dostat to do používatelného stavu by to bylo na dlouhé lokte, navíc bych musel řešit drobnosti jako je plná funkčnost touchpadu, uspávání notebooku, rozchození WiFi...

A jelikož jsem nedávno úplně čirou náhodou zjistil, že openSUSE má udržované plně funkční KDE 3.5.10 včetně všeho dalšího, jako je digiKam, či K3b, řekl jsem si, že to překousnu a dám ho tam, ať nemusím nic řešit - SuSE si pamatuji jako systém s vynikající podporou HW (například jsem s jeho využitím ve VBoxu rozcházel na Archu skener), ačkoliv mne odrazovala jeho obludnost, nepřehlednost, pomalost a balíčkovací systém. Všechno krásně fungovalo, na moderním HW byl i ten Yast použitelný, ale nefungoval poklep na touchpadu, což bych snad vyřešil, ale především mi děsně padalo WiFi připojení - připojil jsem se a za půl minuty jsem byl zas odpojený...

Takže jsem zaskřípal zuby, narval do mechaniky DVD se Sabayonem s Fluxboxem a opět ho nainstaloval. A doinstaloval jsem to šílené KDE4. Sice se mi za jeden večer 1x kouslo tak, že jsem ho musel celé sestřelit z konzole, jednou mi vytuhnul totálně sulfur, jednou mi spadly KDE settings (na mém PC s KDE3  si nepamatuji za celá léta, že by se mi něco kouslo nebo spadlo - systém mi "spadnul" jen párkrát, když nám v tomto krásném 3. tisíciletí párkrát vyplivla elektrika wink), ale WiFi připojení spolehlivě drželo, touchpad také plně funguje, a co se svižnosti tohoto prostředí týká, tak si říkám, že stejně práce v něm nespočívá v tom, že bych projížděl myší menu či dělal vylomeniny s okny, ale prostě pracuji v nějakém programu, takže to překousnu, a tu nestabilitu snad do konce desetiletí vychytají tongue

Takže tak smile

==================

Jestli bych mohl poprosit v tomto vlákně ještě o pár rad, byl bych vděčný za odpověď:

  • Používám skvělý progámek, suplující v některých ohledech absenci Photoshopu, delaboratory, ale není ani v repozitářích, ani jsem ho nenašel v portage. Ono ho asi moc lidí nepoužívá, i v tom mém odkázaném zápisku na ábíčku jsem jediný přihlášený uživatel. Jaká je nejsnazší, ale přitom seriózní, cesta k jeho instalaci? Napsat PKGBUILD pro Arch nemám problém, ale na gentoo ebuildy jsem koukal jak čerstvě vyoraná myš

  • Podobný problém je pro mne i aktuální Darktable (v repozitáři je již dost zastaralá verze), GIMP či Scribus (mám obavu, že mi nezbude, než se ty ebuildy asi naučit psát, že jo? wink

  • A z jiného soudku: Jakým způsobem si nastavím chování notebooku po zavření víka?

Otakar

Thumbs up Thumbs down

7

Re: (nejen) KDE 3 z Portage Overlay

Pěkný story smile

otula napsal:

Jestli bych mohl poprosit v tomto vlákně ještě o pár rad

To je špatně, příště zakládej klidně nová témata, tady nebude takové odpovědi nikdo hledat.

ad1. já používám gimp a darktable, to jen na okraj, jinak delaboratory není ani v overlayích, takže doporučuju si to zkompilovat sám ze zdrojáků, ebuild nepiš to je jen kdybys to chtěl distribuovat přes svou overlay, jinak je to zbytečná práce nanic.

ad2. no nevím, všude je Darktable 0.9.3 a ta je aktuální, asi ti nerozumím, jakou verzi bys chtěl?

ad3. mám xfce a nastavuji to ve správci napájení

Luděk

Thumbs up Thumbs down

8

Re: (nejen) KDE 3 z Portage Overlay

ad1) To je takové jedno mé postižení - nemám v systému jediný program, který není nainstalovaný přes balíčkovací systém, balíčky si tvořím pro kdejakou prkotinu, abych neměl v systému bordel. Archovské PKGBUILDy jsou geniálně jednoduché, takže to není problém. A pokud něco nesplní mé představy, nebo má nová verze chyby, není problém ji čistě odstranit, nebo nainstalovat verzi minulou. Navíc pro svn, git, či hg verze stačí jen v daném adresáři napsat makepkg a za chvíli mám balíček s úplně nejčerstvější verzí programu - což velmi aktivně využívám. Nedokážu si představit, že bych jednou nainstalovaný systém udržoval třeba 5 let, aniž bych se striktně držel balíčkovacího systému. smile

ad2) Odpověď je víceméně v odstavci výše - používám git verzi, navíc s povolenými experimentálními funkcemi, rozdíl ve verzích je viditelný na první pohled, takže mi přišla tato verze dost zastaralá

ad3) Díky, zkusím něco takového pohledat v nastavení KDE (předpokládal jsem, že to bude systémová záležitost, nikdy jsem dříve notebook neřešil). A i kdybych to nenašel, tak není zas taková hrůza ho uspávat ručně smile

Thumbs up Thumbs down

9

Re: (nejen) KDE 3 z Portage Overlay

ad2 tak jasně, nic ti nebrání git verzi používat pod jakoukoli distribucí, ale už chápu, u něčeho také používám vývojové verze a pak koukám že na jiném kompu po instalaci mi chybí mnoho nastavení, než mi to dojde.

ad3 v kde je to taky. jistě by to šlo i systémově, ale když už se s tim někdo crcal a vytvořil klikačku, proč to nevyužít wink
http://rjirovsky.files.wordpress.com/2010/02/sprava-napajeni-ovladaci-modul-kde-obecna-nastaveni.jpeg

Luděk

Thumbs up +1 Thumbs down

10

Re: (nejen) KDE 3 z Portage Overlay

Díky a [thumb up] smile

Thumbs up Thumbs down