1

Téma: Bootování

Nainstaloval jsem Sabayon linux s KDE, zavaděč zavedl do sda, ale po restartu systému mi systém nenabootuje, to se mi povede až přes instalační DVD, kde zadám bootování z hdd, nevíte čím to je ? Sabayon mám nainstalovaný vedle Win 7 po Linux Mintu, který normálně bootoval. evíte čím toto může být ?

Thumbs up Thumbs down

2

Re: Bootování

podle popisu může být problém ve specifikaci disku sda nebo hda když píšeš, že DVD je na hdd.
Rozdíl mezi sda - disk na sata řadiči a hda - na ide řadiči.
Nejjednodušší způsob jak toto zjistit je v příkazovém řádku i při spuštění s liveCD zadat příkaz sfdisk -l a ten vypíše aktuální disky a partition v PC, pokud nejsi přihlášen jako root tak použij příkaz sudo sfdisk -l nebo případně se to dá zjistit přes grafický program Diskový nástroj [ správa disků a medií ]

Thumbs up +1 Thumbs down

3 Naposledy upravil: br€ŧik (19.01.2012 11:11)

Re: Bootování

Vyzkouším a dám vědět. Nevím  na jaké sběrnici je dvd. Ovšem je divné že ubuntu a další linuxové distribuce nainstalují grub, že bootování z disku probíhá bez problému.

Thumbs up Thumbs down

4

Re: Bootování

po zadání sfdisk - l mi naskočil výpis oddílů na disku :

/dev/sda

/dev/sda1 - boot    0+     100MB
/dev/sda2              12+
/dev/sda3
/dev/sda4
/dev/sda5
/dev/sda6
/dev/sda7

Ovšem nevím, zda-li můžu do sda1 nainstalovat zavaděč, či mi to nabídne jen sda, poradíte někdo postup jak na toto ?

Thumbs up Thumbs down

5 Naposledy upravil: Xaim (19.01.2012 20:52)

Re: Bootování

Grub není závislý na distribuci, takže bych jej opravil i jiním distrem. Sabayon by měl pak Grub detekovat, stejně tak jiná OS (připadně spustit manuálně přegenerovaní).

Zavaděč se instaluje na disk (tedy sda), zatím co samotný Grub 2 na nějaký odíl disku, většinou o velikosti 500MB.

Sabayon wiki, restore Grub 2: http://wiki.sabayon.org/index.php?title … tore_Grub2

Doporučil bych zajít na IRC sabayon, případně manuál jak opravit Grub 2 v češtině, pokud nevyhovuje angličtina.

Thumbs up Thumbs down

6

Re: Bootování

Přelstil jsem grub smile Při instalaci jsem nedal instalovat grub, nainstaloval se systém a grub jsem dal obnovit po instalaci a kupodivu funguje.

Ovšem vyskytl se další problém, dal jsem kompletní aktualizaci systému, které mi nabídl Sulfur, vše proběhlo v pořádku, ovšem po restartu systému, bootuje normálně, systém se načítá, ale když má naskočit přihlašovací obrazovka, systém celý zamrzne a nezbývá nic než reset.

Thumbs up Thumbs down

7 Naposledy upravil: Xaim (21.01.2012 14:39)

Re: Bootování

Pokud jsi instaloval Sabayon 7 (nebo daily), tak máš novou čistou instalaci.
Nejlepší je použít Equo (textová verze) - jako root.

Jak poprvé aktualizovat systém je zde: http://wiki.sabayon.org/index.php?title … t_to_do.3F

Po jakékoliv větší aktualizaci, nejprve kontrolovat systém (chybějící závislosti doinstaluje):

equo deptest

equo libtest

Teprve potom restartovat systém.

Thumbs up Thumbs down