1

Téma: První dotaz přechod z Ubuntu

Dobrý den

Pět let používám Ubuntu gnome. Poslední změny GUI mě přivedly k úvahám o jiné distribuci. Zatím používám Lubuntu, protože přechod nebyl tak bolestivý. Uvažuji o přechodu na jiné distro. Sabayon mám zatím ve virtualboxu. a připadá mi to strašně líný. Win XP chodí ve virtualboxu celkem v pohodě. Rád bych se dozvěděl zkušenosti Ubuntu, resp Debian vs Sabayon.

Thumbs up Thumbs down

2

Re: První dotaz přechod z Ubuntu

Ahoj,

nejprve bych měl uvést, že linux jsem zkoušel už dob Mandrake (asi 10 let zpět), ale jako hlavni systém ho požívám krátce.
Postupně jsem zkoušel: Mandrake, Mandriva, Gentoo, Ubuntu, Kubuntu, PCLinuxOS a i Debian
Sabayon sleduji od verze 3, kdy byl systém přeci jen hůře použitelný a odladěný (správce balíčku). Od verze 5 je distribuce "rolling" a většina zásadních chyb je opravena. Pro nové uživatele velmi dobře odladěna.

Sabayon spojuje výhody Gentoo a binárek, určitě je to systém který bych doporučil vyzkoušet.

Thumbs up Thumbs down

3

Re: První dotaz přechod z Ubuntu

Richard napsal:

Dobrý den

Pět let používám Ubuntu gnome. Poslední změny GUI mě přivedly k úvahám o jiné distribuci. Zatím používám Lubuntu, protože přechod nebyl tak bolestivý. Uvažuji o přechodu na jiné distro. Sabayon mám zatím ve virtualboxu. a připadá mi to strašně líný. Win XP chodí ve virtualboxu celkem v pohodě. Rád bych se dozvěděl zkušenosti Ubuntu, resp Debian vs Sabayon.

Ahoj Richarde,
- Nevíme sice jaký máš stroj (grafika, CPU, Ram), ale z mé zkušenosti, protože jsem uživatel jak Ubuntu tak Sabayonu mohu říci, že mě příjde, že Ubuntu je rychlejší ve startu (pokud teda není dlouhodobě používané a vše šlape jak má).
- Co se týče rychlosti balíčkovacího systému, tak si myslím, že obě distribuce jsou stejně rychlé.
- Pokud jsi uživatel grafiky ATI a jsi nucen stejně jako já používat opensource ati ovladač, tak asi budeš zklamán, protože v Sabayonu nechodí (aspoň v mém případě) zrovna moc rychle (UT a OpenArena jsou nehratelné).
- Co se týče propriérních grafických ovladačů, tak nemohu posoudit, protože je nepoužívám.
Troufám si tvrdit, že kdyby propriérní ovladače fungovaly tak dobře jako v Ubuntu, tak bude Sabayon při práci minimálně stejně rychlý jako Ubuntu, možná rychlejší. Soudím tak z toho důvodu, že i když mám problémy s opensource grafickým ovladačem, tak na běžnou práci je Sabayon velmi svižný.

- Jinak Sabayon ač vyšel z Gentoo, tak dle mého názoru je zaměřen na "klikací" uživatele PC se základními znalostmi a zkušenostmi práce v Terminálu. Pokud jsi tedy pokročilý uživatel, tak můžeš být Sabayon Linuxem příjemně překvapen.

Thumbs up Thumbs down

4

Re: První dotaz přechod z Ubuntu

ATI ovladače měli a mají chyby (např. 11.5 tato chyba), ale od verze 11.8 až 11.11 mi chodí dobře (ATI 5750).

Thumbs up Thumbs down