1

Téma: Sulfur

Ahoj, sice Sabayon není moje první distribuce, jako začátečník jsem začal s PCLinuxOS dále Mandriva, Kubuntu, openSUSE, Linux MINT, Ubuntu a nyní Sabayon, ale v Sabayonu si připadám opravdu jako totální začátečník, jednak nějako neovládám Sulfur a moc se v něm nevyznám, mohl by někdo vysvětlit, jak tam najdu aplikace které nejsou nainstalované, jak tento lokalizovat ? Jaký balíčkovací systém tento linux používá *.deb/*.rpm ? Tyto jednodušší distribuce mi již nestačily a proto jsem začal hledat distribuci příznivou graficky a ovládáním pro uživatele.

Thumbs up Thumbs down

2

Re: Sulfur

Pokud se nepletu, měl by tam být program emerge, a pak balík který chceš vyhledat ať už podle jména nebo popisu, se vyhledá parametrem s,S.

emerge -s balík (celý název nebo jen část názvu, jdou tu použít regulární výrazy)

Více v "man emerge"
Nebo v gentoo docela užitečný nástroj "equery", je součástí balíku "gentoo-utills"
A gentoo používá mimo zdrojových, rpm balíky.

Když tak mě opravte, nebo doplňte.

3

Re: Sulfur

Když tak mě opravte, nebo doplňte.

Ještě se doplním sám, nalezneš v podstatě jen programy které jsou uložené ve tvé databázi stromu Portage v
/usr/share/portage.

4

Re: Sulfur

Ty dvě odpovědi jsou ode mě. Prosím, smažte to !

Distributor nejdříve určí USE, které si myslíí, že by většina uživatelů také použila, a zkompiluje zdrojový balík přes Portage (stejně jako v Gentoo).
Kompiluje zatím, jen pro architekturu i686 (pentium pro a vyšší), třeba pro dvoujádrové procesory ale nepoužije vyšší optimalizace, protože by se balíky, nedaly použít do starších strojů.

Pak je zabalí v jeho interním, balíčkovači Entropy (má širší použití).
Binární balíčky pak mají koncovku, která je vidět na kterémkoliv zrcadle Entropy, třeba tady, takže koncovka je tbz2.

Po instalaci je výsledek totožný jako kdyby si ho každý kompiloval sám přes portage.
Jen flagy, které jsou použity v binárním balíku, nelze měnit.

Proto zkušenější uživatelé (nepovažuji se za zkušeného, ale portage používám), si vyšší optimalizace provádějí sami.
A více je ve Wiki Sabayonu

Thumbs up Thumbs down

5

Re: Sulfur

Primárny baličkovací systém Sabayonu je entropy! Je možnosť používať aj portage a príkazy emerge, ale to vôbec nie je nutné... Predkompilované balíčky si nainštalujete z repozitárov sabayonlinuxu, a výsledok je totožný, ako keby ste si kompilovali zo zdrojového kódu a za pomoci portage.
Sabayon je skvelá hračka...

Thumbs up Thumbs down