1

Téma: gentoo desktop vs sabayon desktop

zdravim.
chtel bych se touto cestou zeptat na moznosti nahrazeni gentoo desktopu (kde) za sabayon desktop (kde). a ruzna uskali na co si dat pozor, kdyz je gentoo desktop odladeny.

proc?
- desktop pouzivam denne vyhradne na LAMP praci
- v konzoli jsem jako doma
- nechci se ucit ovladat jinou distribuci nez gentoo-based
- chci usnadnit instalaci molochu jako: kde (a jeho bugfixy typu kdepim, kdenetwotk, ...), openoffice
- chci si usnadnit prechod na nove verze (kde 3->4) "asi formou binarnich balicku"

idealni by bylo, kdyby nekdo znalejsi sabayonu mi tady zodpovedel dotazy jako:
1)
po instalaci coreCD, jak nahodit binarni kde + dalsi sw (hral jsem si s tim do 10min - neco to delalo, vic casu jsem nemel)
  (instalace dvd verze (kde) mi neprojde - dvd rom mi odmita nabootovat (je pomala mrska jedna...); nechtel jsem laborovat s prepojovanim jine dvd mechaniky, popr. sachovanim s ide a sata disky).
  (k dispozici mam 1x iCeleron 1.6GHz 2GB Ram, intel-vga, 160GB HDD)
  (pisu to z toho duvodu, ze ted nemohu experimentovat na svem pracovnim stroji (ntb: i c2d; 2GB ram, hdd, dvd-rw, net) a to ani menit velikost oddilu a instalovat na jiny oddil; rozdelavat ntb a pripojovat dalsi hdd nechci [ted me napada, ze nekde mam usb ramecek na hdd ;-)])

2)
existuje neco jako oficialni kernel-release, nez gen-kernel?

3)
kdyz mam specificke USE flagy - existuje binarka, ktera se na to napasuje? anebo to musim kompilovat?

4)
jake balicky existuji v binarni podobe a jake USE flagy vyzaduji? da se to nejak elegantne zjistit? idealni odkaz na ten binarni balickovac, kde si to nastuduju anebo strucny souhrn co konkretne to dela. dik.

5)
kdyz se upgraduje (nizsi verze -> vyssi verze) dektop, jsou s tim spojene nejake problemy? (init scripty, konf. soubory, glibc, ...) neco jako obdoba etc-update; dispatch-... apod...?

ps. gentoo pouzivam od r. 2004 na serverech i desktopech. aktualne: 1x desktop a 4x servery. a zajima mne sabayon v posl. verzi 5.1 jak na tom je ohledne out-of-box na desktopu (konkretne: ntb: http://acer.katalognotebooku.cz/noteboo … ensa-5620/ )

dikes. j3.

Thumbs up Thumbs down

2

Re: gentoo desktop vs sabayon desktop

Ahoj, tvůj dotaz je zajímavý a já se až bude více času na vše podívám, abych ti mohl co nejlépe odpovědět, popřípadě mně možná někdo předběhne.

ale pokusím se v rychlosti odpovědět na to co přesně vím

5) Upgrade probíhá stejně jako na podobných binárních systémech. Sulfur to zvládá poměrně svižně a žádný problém jsem nezaznamenal.

4) Balíčků v binární podobě není zase tak moc, tedy o proti portage. Ale nic nebrání používat portage jelikož je Sabayon 100% kompatibilní s Gentoo. Já používám obojí. Entropy používám na aktualizace systémových balíčků a co se týče programů používám portage. Co se Entropy týče existuje pouze zatím v angličtině wiki na http://wiki.sabayon.org/index.php?title=En:Entropy - (v tuto chvíli pracuji na českém překladu, který bude postupně vycházet na našich stránkách)

2) Sabayon má vlastní oficiální kernel release pro desktop - je také pro desktop optimalizovaný. V současné době je verze 2.6.31

1) Z core CD jsem neinstaloval nicméně instalace programů binarnich co se tyce terminalu se provadi prikazem equo install  co se samotneho KDE tyce melo by to byt podobne ale zatim jsem nikde nenasel co presne zadat, aby se system jako takovy nainstaloval. Doplnim jen co to zjistim


Už jsem to napsal výše. Sabayon linux je Gentoo pro lenochy. Je 100% kompatibilni a tedy pokud máš gentoo a chceš sabayon tak by jsi mohl zkusit spíše toto, než instalaci celého systému od začátku: http://www.jumpingbean.co.za/blogs/mark … to_sabayon

Moc jsem ti asi neporadil, doufám že mě buď někdo doplní a nebo časem, až si to pořádně nastuduji a vyzkouším, tak se ti pokusím odpovědět lépe.

zatim ahoj. Perteus

Thumbs up Thumbs down

3 Naposledy upravil: j3nda (08.01.2010 19:41)

Re: gentoo desktop vs sabayon desktop

perteus napsal:

http://wiki.sabayon.org/index.php?title=En:Entropy - (v tuto chvíli pracuji na českém překladu, který bude postupně vycházet na našich stránkách)

nebylo by vhodnejsi to delat na: http://wiki.sabayon.org/index.php?title=Cs:Entropy ??

perteus napsal:

2) Sabayon má vlastní oficiální kernel release pro desktop - je také pro desktop optimalizovaný. V současné době je verze 2.6.31

luxus. na desktopu mi dycky neco vypadlo a kernel jsem resil tak na 3-4ty pokus, nez to bylo ok.

perteus napsal:

1) Z core CD jsem neinstaloval nicméně instalace programů binarnich co se tyce terminalu se provadi prikazem equo install  co se samotneho KDE tyce melo by to byt podobne ale zatim jsem nikde nenasel co presne zadat, aby se system jako takovy nainstaloval. Doplnim jen co to zjistim

ok. (urcite to nebude nic sloziteho)

perteus napsal:

Sabayon linux je Gentoo pro lenochy. Je 100% kompatibilni a tedy pokud máš gentoo a chceš sabayon tak by jsi mohl zkusit spíše toto, než instalaci celého systému od začátku: http://www.jumpingbean.co.za/blogs/mark … to_sabayon

jj, na desktopu jsem lenoch :-)
ted jsem na to koukal, mozna to zkusim, ale toho:
- su; (you need to be root)
- emerge layman; (this is an overlay manager)
- edit /etc/make.conf and add the line "source /usr/portage/local/layman/make.conf" to the end of the file. This is to get emerge to read the overlays. See "man layman" for details.
-  layman -f;
- layman -a sabayon;
- emerge --sync;
- emerge -uaD world;

j3nda napsal:

- emerge -uaD world;

se desim. urcite mi to rozbije zavislosti (desktop mam kde-3.5.10 a po poslednim updatu kde mi blbne kopete a jpeg-v-kde. takze asi zkolabuju pred tim emerge world. a samozrejme jako kazdemu lenochovi se to nechce resit, kdyz to funguje, ze?!)

update: 18:21;
tak po emerge world bych si rozbil yakuake (mam v2.8 a v portage je v.2.9.x se zavislosti na kde-4.3); takze to vyzkousim tim testovacim strojem skrz coreCD, nez dostanu sabayon a reseni problemu do ruky.

oprava:
yakuake to neni ;-) [hazim na to bobek]

dik za rady. j3.

Thumbs up Thumbs down

4

Re: gentoo desktop vs sabayon desktop

j3nda napsal:

nebylo by vhodnejsi to delat na: http://wiki.sabayon.org/index.php?title=Cs:Entropy ??

mam to v plánu, ale tím, že to nejdříve vyjde tady na stránkách, můžu přijmout i návrhů na úpravu a zdokonalení a pak to můžeme vložit už hotové a celistvé na hlavní podporu wiki

j3nda napsal:

- emerge -uaD world;

se desim. urcite mi to rozbije zavislosti (desktop mam kde-3.5.10 a po poslednim updatu kde mi blbne kopete a jpeg-v-kde. takze asi zkolabuju pred tim emerge world. a samozrejme jako kazdemu lenochovi se to nechce resit, kdyz to funguje, ze?!)

update: 18:21;
tak po emerge world bych si rozbil yakuake (mam v2.8 a v portage je v.2.9.x se zavislosti na kde-4.3); takze to vyzkousim tim testovacim strojem skrz coreCD, nez dostanu sabayon a reseni problemu do ruky.

oprava:
yakuake to neni ;-) [hazim na to bobek]

dik za rady. j3.

ja nad tím ještě přemýšlel a než to emerge bych spíše zkusil nainstalovat Entropy, přidat oficiální zdroj Sabayonu a poté provést myslím příkaz

equo word --ask

čímž by mělo dojít k aktualizaci dle toho co je v databazi Sabayonu, ale je to jen zběžný nápad.

Co se týče závyslostí, tak ty lépe právě řeší si myslím Entropy

Navíc Sabayon 5.1 už nepodporuje KDE 3 a jen KDE 4 osobně já používám Gnome jelikož KDE4 mi nepřirostlo k srdci.

Thumbs up Thumbs down

5

Re: gentoo desktop vs sabayon desktop

peterus napsal:

equo word --ask
čímž by mělo dojít k aktualizaci dle toho co je v databazi Sabayonu, ale je to jen zběžný nápad.
Co se týče závyslostí, tak ty lépe právě řeší si myslím Entropy
Navíc Sabayon 5.1 už nepodporuje KDE 3 a jen KDE 4 osobně já používám Gnome jelikož KDE4 mi nepřirostlo k srdci.

to muzu zkusit. nic tim neohrozim (zda se).
ad kde x gnome) ja jsem kde-ista; gnome mi neprirostlo k srdci. ale posl. dobou jsem zavisly jen na par nastrojich z kde (konqueror, kmail, ksnapshot, kolourpaint, klipper. zbytek jsou jine app, jako: mc, gftp, gqview, mplayer).

kazdopadne dik za nasmerovani - vyzkousim.

Thumbs up Thumbs down

6

Re: gentoo desktop vs sabayon desktop

takze lidi, konecne jsem nahodil sabayon (namisto gentoo). a mam ho uz cca 1x mesic (domaci i pracovni ntb).
a musim rict, ze:
- instalace uplna pohodicka - docela jsem koulel oci, jak to slo hladce
- po-instalacni nastaveni taky... sice mi to trvalo cca 3-4dny, nez jsem si to cele vychytal (ale pokrok oproti gentoo, kde mi to vetsinou trvalo tak 7d-14d)
- instalace pomoci sulfur (klikaci) je ok, ale zda se mi ze to bere hodne vykonu - gentoo bylo v tomto vice sviznejsi
- instalace pres equo (cmd-line) se mi libi. oproti emerge neznam argumenty (sila zvyku). equo mi obcas prijde jako pro blbecky, a obcas nevim co mu vnutit, aby mi dal vysledek, ktery potrebuju
- doinstalovani aplikaci probehlo taky dobre

- v nekterych pripadech zaznamenavam pokles vykonu - oproti klasicke x86 gentoo verzi (typicke je openoffice), ale za to asi muze akcelerovany desktop a kde4 (na ktere nejsem moc zvykly - a mam k nim dost vyhrad...)

zaver:
- doporucuju vyzkouset...

Thumbs up Thumbs down